<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=200528320405620&ev=PageView &noscript=1"/>

Jak alkohol wpływa na zęby?

29-09-2017 r.

Przyjmuje się, że nawet 80% Polaków spożywa alkohol. Co w związku z tym? Większość osób zna jego negatywny wpływ na zdrowie, ale mało kto wie jak wpływa na zęby oraz jamę ustną. Czas to zmienić!

 

Alkohol = kwas

To właśnie kwas obecny w alkoholu jest głównym winowajcą. Jego negatywny wpływ przejawia się w osłabianiu szkliwa (wypłukiwaniu m.in. wapnia i fosforu), a co za tym idzie zwiększaniu wrażliwości na ciepło i zimno. To nie koniec nieprzyjemności, ponieważ w oczywisty sposób zęby stają się także o wiele bardziej podatne na próchnicę. Wniosek jest jeden – jeśli już pijesz alkohol, to wybieraj ten, o jak niższej kwasowości (pH).

 

 

Alkohol, a cukier

Nie tylko kwaśny alkohol stanowi problem, ale również ten słodki. Najczęściej są to gęste likiery, a te sprzyjają odkładaniu się płytki nazębnej, będącej powodem próchnicy. Chociaż będąc zupełnie szczerym, to o wiele bardziej szkodliwy jest cukierek, który o wiele dłużej zatrzymuje cukier w naszej jamie ustnej i naraża w ten sposób zęby na kontakt z nim.

 

Alkohol ogranicza wydzielanie śliny

Wydaje Ci się, że ślina służy wyłącznie ułatwieniu spożywania pokarmów? Nic bardziej mylnego. To nasz sprzymierzeniec w walce z próchnicą, a dokładnie z bakteriami ją powodującymi. Poza tym zawiera w swoim składzie także wiele substancji ważnych w procesie remineralizacji, polegającemu na samoistnym naprawianiu szkliwa.

 

 

Silne alkohole

Mocne alkohole, takie jak wódka bądź spirytus, mogą przyczynić się do mechanicznych podrażnień śluzówki. Ich efektem są przekrwienia, nadżerki oraz stany zapalne. Jeśli więc myślałeś, że rakiem jamy ustnej zagrożeni są wyłącznie palacze, to musisz wiedzieć, że tak nie jest. Odsetek zachorowań w oczywisty sposób wzrasta wśród osób posiadających oba te nałogi.

 

 

Alkohol lekiem na ból zęba?

Nic z tych rzeczy! To jeden z tych mitów, w którzy pacjenci nie przestają wierzyć. Powodów dla których ząb może boleć jest wiele. W głowie cierpiącego nie ma złych pomysłów, tak długo jak ma nadzieję, że ten może przynieść mu ulgę. Niezależnie od wszystkiego, liczenie na to, że alkohol poprzez właściwości dezynfekujące wyeliminuje ból zęba, jest naiwne. Nie czekaj i jak najszybciej udaj się do dentysty!

 

Alkohol, a mycie zębów

Szczotkowanie zębów zarówno po posiłku, jak i spożywaniu alkoholu mija się z celem. Odczekaj około 30 minut i pozwól odzyskać Twojej jamie ustnej właściwe pH, w przeciwnym razie możesz przyczynić się do erozji szkliwa.

 

Zapraszamy!