<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=200528320405620&ev=PageView &noscript=1"/>

Złamana korona zęba – co robić?

20-10-2017 r.

Pacjentom często wydaje się, że złamana korona zęba musi oznaczać przymus jego ekstrakcji. Nie ma co panikować! To wcale nie musi być zasadą, ponieważ istnieje wiele sposobów na odbudowę ukruszonej lub złamanej korony. Wszystko uzależnione jest od stanu zęba oraz zasobności portfela.

Korona – co to takiego? Zęby składają się z korzenia, szyjki oraz korony. To właśnie ten element służy do gryzienia i żucia. Anatomiczne położenie naraża ją na wiele możliwych urazów, w tym ukruszenia i złamania. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na to, że w szczególny sposób najbardziej narażone na tego typu urazy są zęby przednie.

Jakie są przyczyny złamania korony zęba? Powodów dla których korona zębowa utraciła swoją wytrzymałość może być wiele. Na pewno jedną z najczęstszych jest próchnica. Zaawansowane ubytki szkliwa spowodowane przez bakterie w istotny sposób osłabiają strukturę zęba w taki sposób, że może dojść do jego ukruszenia lub złamania. Innym powodem osłabienia zęba może być fakt wcześniejszego leczenia kanałowego. Należy bowiem pamiętać, że zęby leczone kanałowo są pozbawione struktur odżywczych, a przez to bardziej narażone na uraz.

Poza tym, zagrożeniem są wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne. Na myśl przychodzą w pierwszej kolejności wypadki (potknięcia, udział w bójkach, sport, wypadki komunikacyjne), jednak warto zwrócić uwagę na złe nawyki takie jak gryzienie długopisów, otwieranie zębami kapsli butelek lub gryzienie twardych landrynek. Niezależnie od przyczyny, która spowodowała szkodę, ważny jest czas w jakim pojawisz się u dentysty. Zaniedbanie tego faktu może w przyszłości skutkować ekstrakcją.

Jak leczyć złamaną koronę zęba? Są dwa podstawowe czynniki, które determinują sposób leczenia, jest to: rodzaj i stopień uszkodzenia korony oraz możliwości finansowe pacjenta. Niewielkie ukruszenia wymagają jedynie odbudowy światłoutwardzalnym wypełnieniem kompozytowym bądź cieniutką porcelanową licówką. Pierwsze rozwiązanie pozwoli nam zapomnieć o problemie już po jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym. Drugie natomiast wiąże się z przymusem odbycia co najmniej dwóch wizyt oraz wyższą kwotą rachunku. Jest to jednak rozwiązanie o wiele bardziej estetyczne i zarazem trwalsze. Wybór należy do pacjenta.

W przypadku całkowitego złamania korony zęba dochodzi do uszkodzenia miazgi. W tym przypadku należy zacząć od zdjęcia RTG oraz leczenia endodontycznego wraz z zastosowaniem wkładu koronowo-korzeniowego wykonanego z włókna szklanego. Służy on jako swoiste “rusztowanie”, którego zadaniem jest dodatkowe wzmocnienie zęba zapobiegające jego ponownemu uszkodzeniu. To właśnie na nim następnie osadza się koronę.

Istnieje także możliwość złamania korony zęba poniżej linii dziąseł, wraz z częścią korzenia. Sytuacja taka może wymagać długiego i kosztownego leczenia chirurgiczno-protetycznego lub z zakresu implantologii. W tym ostatnim przypadku należy wszczepić w kość specjalną śrubę, na której to, po jej wcześniejszym zrośnięciu z kością, osadzana jest nowa porcelanowa korona. Leczenie takie chociaż wydaje się być bardzo inwazyjne, daje bardzo dobre efekty estetyczne oraz wytrzymałościowe, a odsetek niepowodzeń jest zredukowany do minimum.­­

Leczeniem protetycznym i implantologicznym zajmuje się w naszym gabinecie doktor Hubert Trzepatowski.