<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=200528320405620&ev=PageView &noscript=1"/>

Jak myć zęby?

27-10-2017 r.

Jak? Najlepiej dobrze Szczotkowanie zębów, to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Wystarczy jednak kilka żelaznych zasad, aby trzymać się z dala od problemów… i od dentystów. Sprawdźcie jak to powinno się robić!

 Co jest potrzebne do mycia zębów? Jama ustna to nie tylko zęby, dlatego też myśląc o pełnej higienie należy zadbać o:
  • Szczotkowanie zębów.
  • Nitkowanie przestrzeni międzyzębowych.
  • Czyszczenie języka za pomocą specjalnej szczotki.
  • Płukanie ust płynem.

Dopiero posiadając wszystkie powyższe pomoce jesteśmy przygotowani do kompleksowego „mycia zębów”. Prawdę mówiąc każdy z tych tematów zasługuje na osobny artykuł, ale postaramy się podać wszystkie niezbędne informacje w syntetycznej formie.

Jak szczotkować zęby Wyróżnia się dwie techniki. Pierwszą z nich są ruchy okrężne, a drugą tzw. wymiatanie. Zakładamy, że nie ma potrzeby tłumaczenia tych pojęć, ponieważ są dość intuicyjne. Istnieje wiele szkół, ale w większości z nich powtarza się następująca kolejność szczotkowania. Rozpocznij od zewnętrznej powierzchni zębów przy równoczesnym lekkim zaciskaniu szczęk. Następnie otwórz je i oczyść powierzchnie żujące, stopniowo przechodząc do części wewnętrznych. Na sam koniec szczególną uwagę poświęć miejscom przy dziąsłach (wymiatanie).

Jak nitkować zęby? Po szczotkowaniu czas na nitkowanie. Pamiętaj, żeby za każdym razem używać jeszcze świeżego fragmentu nici. Nić wprowadzamy w każdą przestrzeń dwa razy – pierwszy raz prowadzimy ją po powierzchni pierwszego zęba, a następnie sąsiedniego. Całość zajmie nie więcej niż minutę, ale naprawdę warto „stracić” ten czas, aby potem go odzyskać w postaci szybkiej wizyty kontrolnej, a nie długiego leczenia u dentysty

Szczotka do języka

Jak czyścić język Szczotkowanie zębów i języka oraz nitkowanie to jeszcze nie wszystko. To właśnie na języku i podniebieniu znajduje się bowiem spora część bakterii, których należy się pozbyć. Sprawę tą załatwić można nawet przy użyciu zwykłej szczoteczki do zębów. Najlepiej wykorzystać jednak do tego celu specjalną szczoteczkę dedykowaną do czyszczenia języka. Zapytaj o nią w aptece lub rozglądnij się dobrze w drogerii. Jak się nią posługiwać? Poruszając nią od nasady po koniec języka pomożesz oczyścić go z bakterii i nalotu pochodzenia pokarmowego.

Jak i czym płukać jamę ustną? Na rynku jest bardzo dużo dostępnych produktów. Zapytaj w gabinecie swojego dentystę, który z nich zalecałby Tobie. Płukanie powinno zamykać proces mycia zębów. W przeciwieństwie do wody, płyn do płukania jamy ustnej w większym stopniu zapobiega osadzaniu się płytki bakteryjnej. Pacjenci lubią go także za to, że daje dłuższe poczucie świeżości. Czynność tę wykonuj minimum przez 20 sekund.

Podsumowanie W jamie ustnej jest obecnych przeszło 700 różnych rodzajów bakterii. Ale ich liczba łączna liczba to już miliony. Tylko części z nich pozbywamy się poprzez szczotkowanie zębów. Reszta zalega na podniebieniu i języku. Z tego też powodu zadbaj o kompleksową higienę przy użyciu nie tylko pasty i szczoteczki, ale także płynu do płukania, nici oraz skrobaczki do języka. Na efekty nie będziesz musieć długo czekać.

Zapraszamy!