<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=200528320405620&ev=PageView &noscript=1"/>

Botoks – czyli jak pozbyć się zmarszczek?

12-11-2017 r.

Botoks to doskonały sposób na odmłodzenie twarzy poprzez redukcję zmarszczek mimicznych. Zanim jednak zdecydujesz się na zabieg, dowiedz się wszystkiego co konieczne.

Co to jest botoks? Botoks (dysport) jest nazwą pod którą kryje się tzw. toksyna botulinowa. Część z osób na pewno kojarzy ją również z jadem kiełbasianym. I chociaż jest on bardzo silną trucizną, to wstrzykiwany w małych dawakach iw odpowiednim stężeniu jest zupełnie niegroźna. Pierwotnie stosowano ten specyfik w zakresie neurologii (np. leczenia napięcia mięśniowego u dzieci chorych na porażenie mózgowe) oraz okulistyki (leczenie zeza). To właśnie podczas leczenia zeza zaobserwowano dodatkowy efekt w postaci wygładzania na twarzy zmarszczek. Nie trzeba było wiele czasu, aby botulinowa rewolucja zapanowała na dobre.

Co potrafi botoks? Botoks to odpowiedź na:

  • Kurze łapki.
  • Zmarszczki dolnej powieki oka.
  • Opadające kąciki ust.
  • Zmarszczki nad górną wargą.
  • Zmarszczki szyi.
  • Poprzeczne i pionowe zmarszczki na czole.

Botoks jest tylko dla starszych osób? Nie jest to prawdą. Zmarszczki mimiczne mogą posiadać nawet bardzo młode osoby poniżej trzydziestego roku życia. Co więcej, jeśli Twoja twarz ma tendencję do tego rodzaju zmarszczek, to botoks będzie działał zapobiegawczo i profilaktycznie.

Jak działa botoks? Aby to zrozumieć, należy poznać wcześniej skąd biorą się w ogóle zmarszczki mimiczne. Odpowiedzialna jest za to nadmierna aktywność mięśni twarzowych. Włókna nerwowe wysyłają sygnały odpowiadające za skurcz mięśni. Jeśli wstrzykniemy w nie botoks, impulsy zostaną ograniczone, a co za tym idzie nie dojdzie do skurczu mięśnia. Efekt ten potrwa ok. Pół roku. Z czasem działanie będzie słabsze.

 

 

Jak przygotować się do zabiegu? Zabieg nie wymaga wykonania żadnych wcześniejszych badań. Poprzedzi go jednak wywiad lekarski. Padną pytania o ewentualne choroby neurologiczne, ciążę, czy karmienie piersią. Lekarz sprawdzi także stan Twojej skóry, ponieważ stany zapalne lub trądzik będzie przeciwskazaniem do wykonania zabiegu. Będzie nim również przyjmowanie leków przeciwbólowych bądź przeciwgorączkowych, które odpowiadają za rozrzedzanie krwi (np. aspiryna). Kobiety nie mogą wykonywać zabiegu podczas „tych dni”, ponieważ wzrasta wtedy tendencja nadmiernego krwawienia.

Jak wygląda sam zabieg ostrzykiwania botoksem? Tuż przed samym zabiegiem lekarz odtłuści i zdezynfekuje Twoją skórę za pomocą specjalnego preparatu. Pacjenci często pytają o znieczulenie, jednak z doświadczenia wynika, że nawet wrażliwe na ból osoby nie odczuwają dyskomfortu większego niż ukąszenie komara. Nie ma więc powodu do obaw. Wystarczy schłodzenie lodem.

Może okazać się, że pomimo ostrzyknięcia botoksem, w skórze pozostanie głęboka bruzda. W takim przypadku koniecznym może okazać się podziałanie wypełniaczem, np. kwasem hialuronowym

Czoło ostrzykuje się zazwyczaj w ośmiu miejscach. Kurze łapki w trzech, po każdej ze stron. Dolne powieki w jednym lub dwóch, także dla każdej ze stron. Lekarz zadecyduje o właściwej ilości wprowadzanej substancji. Po zabiegu Twarz zostanie schłodzona oraz posmarowana kremem z zawartością witaminy K. Zabiegi te powinny zapobiec powstaniu siniaków. Przez trzy kolejne godziny, nie będziesz mógł masować twarzy, kłaść się, ani schylać. Takie ruchy mogłyby spowodować spłynięcie do innych części twarzy.