<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=200528320405620&ev=PageView &noscript=1"/>

Dlaczego warto nitkować zęby?

19-11-2017 r.

Statystyki są zatrważające, ponad 90% Polaków ma problemy z próchnicą. Istnieje wiele przyczyn tego stanu rzeczy, ale główną z nich jest bez wątpienia zła higiena jamy ustnej. Należy pamiętać, że samo szczotkowanie zębów to nie wszystko. Jest jeszcze nitkowanie!

To właśnie w przestrzeniach międzyzębowych zalegają najczęściej resztki jedzenia, które z czasem zamieniają się w płytkę nazębną. Całość prowadzi natomiast do demineralizacji szkliwa, a co za tym idzie próchnicy. Może dojść także do powstania kamienia nazębnego lub zapalenia dziąseł. Tak czy inaczej, zaniedbanie nitkowania prędzej czy później da o sobie znać.

 

Dentysta prawdę ci powie Każdy dentysta już na pierwszy rzut oka jest w stanie rozpoznać czy używasz nici dentystycznych. Skąd wynika jego pewność? W miejscu styku zębów tworzą się widoczne przebarwienia, kamień a nawet próchnica. Dlatego niezależnie od tego, czy czujesz taką potrzebę, czy też nie – powinieneś każde mycie zębów kończyć nitkowaniem.

Nitkowanie wydłuża życie? Jest wiele badań dotyczących nitkowania zębów. Wnioski płynące z jednego z nich mówią, że czynność ta może wydłużyć nasze życie nawet o 6 lat. W jaki sposób? Dzięki nitkowaniu pozbywamy się bakterii, a te odpowiedzialne są za choroby układu krążenia. Poza tym okazuje się, że choroby dziąseł mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia raka trzustki.

Jak nitkować zęby? Nitkowanie zajmuje od 1 do 3 minut. Wystarczy oderwać około 40 centymetrowy odcinek nici, a następnie owinąć go między palcami obojga dłoni. Pewnym ruchem wprowadź nić między zęby, poruszając nią w jedną i drugą stronę, od krawędzi zęba po dziąsło i z powrotem. Przy każdej następnej przestrzeni międzyzębowej należy użyć świeżego fragmentu nici. W tym celu odwiń z jednego palca zwój, a na drugi palec go nawiń. Z czasem dojdziesz do perfekcji

Jaką nić dentystyczną wybrać? Najlepsza będzie ta, której będziesz regularnie używał. W sklepach i aptekach można dostać wiele rodzajów nici. Różnią się od siebie nie tylko materiałem z którego są wykonane i grubością, ale także tym czy są woskowane, smakowe, z fluorem, bez fluoru itd.

Moje zęby są zbyt ciasno siebie i nie mogę wprowadzić nici Na rynku dostępne są super śliskie oraz bardzo cienkie nici, które są w stanie wniknąć nawet tam. Poproś dentystę lub farmaceutę w aptece o to, aby pomógł znaleźć tę odpowiednią. Nie szukaj wymówek!

Nić rwie się podczas nitkowania, co jest przyczyną? Przyczyn może być wiele. Na przykład źle wykonane plomby i uzupełnienia protetyczne mogą strzępić nici oraz prowadzić do jej przerwania. Poza tym winowajcą może być także chropowate szkliwo. Wtedy pomóc powinien zabieg polerowania powierzchni zębów.

Moje dziąsła krwawią po nitkowaniu, czy powinienem przestać nitkować zęby Pacjenci często skarżą się na ból oraz krwawienie z dziąseł spowodowane właśnie nitkowaniem. Najczęściej odkładają wtedy nitkę na półkę. To błąd, ponieważ po kilku dniach ból i krwawienie powinno całkowicie ustąpić.

Zapraszamy!