<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=200528320405620&ev=PageView &noscript=1"/>

“Święta między zębami” – czyli jak świąteczne jedzenie może zaszkodzić zębom?

16-12-2017 r.

Spośród świątecznych potraw można wyróżnić takie, które w mniejszym lub większym stopniu szkodzą naszym zębom. Nie oznacza to, aby w ogóle sobie ich odmawiać – uważamy jednak, że zawsze warto być świadomym zagrożeń.

 

Białe święta, a białe zęby
Wiele osób przed świątecznymi spotkaniami z rodziną i znajomymi decyduje się na wybielanie zębów. Należy pamiętać, że po samym zabiegu należy przestrzegać tzw. białej diety. Dzięki temu efekt utrzyma się o wiele dłużej. Wybielanie na kilka dni przed planowanymi świętami, a tym samym spożywaniem tradycyjnych potraw wigilijnych, nie jest najlepszym pomysłem. W konfrontacji śnieżnobiałych zębów (podatnych na przebarwienia po zabiegu) z czerwonym barszczem, zwycięzca może być tylko jeden!

 

 

Ryby – temat rzeka
Potrawa równie smaczna, co i niebezpieczna. To, że przy jej jedzeniu należy zachować szczególną ostrożność wie każdy. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że ości mogą być także niebezpieczne dla naszych zębów i dziąseł. Jeśli masz jakieś nieszczelne wypełnienia, to powinieneś wiedzieć, że ości bardzo upodobały sobie te przestrzenie w których mogą się zaklinować i doprowadzić do ukruszenia plomby.

 

 

Bakalie
Orzechy to samo zdrowie, jednak podczas spożywania wypieków, które je posiadają, zalecamy szczególną ostrożność. Wystarczy, że w łuskanych orzechach znajdzie się kawałek skorupki, co w połączeniu z wilczym apetytem może doprowadzić do nieszczęścia. Mamy również nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy otwieranie orzechów za pomocą zębów – ten eksperyment może zakończyć się świętami spędzonymi w poszukiwaniu otwartego gabinetu stomatologicznego.

 

 

Mak, wszędzie mak!
Ten przysmak stanowi problem zwłaszcza dla osób noszących protezy ruchome – mówi lek. dent. Hubert Trzepatowski. Jego ziarenka dostają się pomiędzy protezę, a śluzówkę podrażniając ją w ten sposób. Mak w tej sytuacji można porównać do papieru ściernego. Aby uniknąć tej sytuacji możesz: zrezygnować z jedzenia maku, zadbać o higienę tuż po jedzeniu albo zastąpić protezę implantami. Mak może być również groźny dla naturalnych zębów. Należyte oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych nie należy do najłatwiejszych.

 

 

Słodycze
Nie namawiamy do całkowitej wstrzemięźliwości od słodyczy, jednak warto dowiedzieć się jak je jeść bez wielkiej szkody dla naszych zębów. Po pierwsze, lepiej zjeść coś na raz, niż podjadać przez dłuższy czas. W ten sposób nasze zęby będą krócej narażone na działanie cukrów. Mamy tu na myśli przede wszystkim cukierki do ssania. Po drugie, lepiej unikać słodyczy, które przyczyniają się do „oblepiania” zębów (krówki, piernik). Po trzecie, gryzienie landrynek jest złym pomysłem. Po czwarte, pamiętaj że kruche ciasteczka mogą być kruche tylko z nazwy

 

 

Dania i gorące napoje
Na zewnątrz zimno, ale w domu gorąca świąteczna atmosfera dosłownie i w przenośni. Kominek, gorące dania i ciepłe napoje. Wyższa temperatura stwarza doskonałe warunki dla rozmnażania się bakterii. Sytuacja może zakończyć się obrzękiem i bólem. W ten właśnie sposób ujawnić mogą się ogniska zakażenia, które wcześniej nie wysyłały żadnych symptomów.

 

Alkohole
Temat alkoholu i zębów zasługuje na osobny artykuł. W skrócie: nie ma co ukrywać, że podczas świąt o wiele częściej zdarza się zaglądnąć do kieliszka. Nic w tym złego, o ile robimy to z głową. Spożywanie alkoholu zmniejsza wydzielanie śliny, a to idealna wiadomość dla namnażających się bakterii. Alkohole o kwaśnym odczynie, np. wina, sprzyjają erozji szkliwa, natomiast słodkie likiery szybszemu odkładaniu się płytki nazębnej. Niezależnie od tego co jedliśmy lub piliśmy zawsze warto przepłukać zęby wodą lub płynem dezynfekującym. W ten sposób o wiele szybciej wyrównamy pH w ustach.

 

Zapraszamy!