<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=200528320405620&ev=PageView &noscript=1"/>

Jaką pastę do zębów wybrać?

30-12-2017 r.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów past do zębów. Jeśli nigdy wcześniej nie zastanawiałeś się jakie różnice występują między nimi, to spieszymy z wyjaśnieniem.

Do czego służy pasta do zębów? Głównym zadaniem każdej pasty do zębów jest pomoc w usunięciu resztek pokarmowych, a tym samym bakterii oraz dostarczenie zębom wszystkich niezbędnych składników mineralnych. W zależności jednak od różnic w ich składzie, mogą także pozytywnie wpływać na inne aspekty i dolegliwości, jak np. odsłonięte szyjki zębowe. Zacznijmy jednak od początku…

 

 

Jaki jest skład pasty do zębów? Niezależnie od tego jaką pastę do zębów wybierzesz, część składników będzie się powtarzać w każdej z nich. Jednymi z najczęściej występujących są:

  • fluor,
  • środki przeciwbakteryjne,
  • środki ścierne
  • środki odpowiedzialne za pienienie
  • środki odpowiedzialne za smak i zapach
  • witaminy,
  • naturalne wyciągi roślinne.

 

W zależności od celu, do jakiego pasta została stworzona, zmieniać mogą się proporcje oraz obecność substancji specjalnych.

Uniwersalne pasty do zębów Pasty te stanowią najszerszą i najczęściej spotykaną na sklepowych i aptecznych półkach grupę produktów. W swoim składzie zawierają optymalną dawkę wszystkich niezbędnych substancji i składników, które pomagają na co dzień chronić twoje zęby i dziąsła przed grożącymi im niebezpieczeństwami. W przeciwieństwie do past wybielających (!), możesz je stosować przez cały czas.

 

 

Pasty na zdrowe dziąsła Krwawienie dziąseł to jeden z pierwszych objawów choroby dziąseł, której konsekwencją może być w przyszłości nawet utrata zębów. Badania wskazują, że na świecie zachorowalność na zapalenie dziąseł waha się od 50% do nawet 100% populacji. W Polsce nawet ponad 40% dorosłych osób skarży się na dolegliwości związane z krwawieniem dziąseł. Aby zapobiegać tego typu problemom zalecamy wybrać pastę zawierającą w swoim składzie chlorheksydynę, która hamuje odkładanie płytki nazębnej, a tym samym tworzenie się kamienia nazębnego, będącego głównym sprawcą wspomnianych dolegliwości.

Pasty wybielające Powodów dla których zęby tracą swoją naturalną biel i ciemnieją jest wiele. Zła dieta i używki, to tylko niektóre z nich. Winne całej sytuacji jest szkliwo, które w wyniku redukcji staje się coraz cieńsze, a co za tym idzie gorzej odbija światło. Z tego też powodu wiele osób sięga po wybielające pasty do zębów. Należy jednak pamiętać, że pod żadnym pozorem nie powinniśmy używać wyłącznie ich. Należy robić to na przemian z uniwersalnymi pastami. W przeciwnym razie może to doprowadzić do zwiększenia wrażliwości zębów i odsłonięcia szyjek zębowych. Pasty wybielające mają tak naprawdę właściwości ścierne . Chcąc zmienić kolor, należ udać się do gabinetu stomatologicznego i poddać się zabiegowi higienizacji, a dopiero następnie wybielania.

Pasty dla dzieci Pasta do zębów dla niemowląt powinna być pozbawiona fluoru. Natomiast gdy dziecko skończy dwa lata oraz będzie potrafiło wypluwać, można wprowadzić pastę z fluorem, jednak o niskim stężeniu (250-500 ppm). Starsze dzieci w wieku 5-7 lat mogą stosować już pastę o stężeniu 1000 ppm. Natomiast dzieci powyżej 8 roku życia do stężenia nie przekraczającego 1400 ppm.

Pasty wzmacniające szkliwo Szkliwo wraz z wiekiem ulega demineralizacji. Powodem jest między innymi zmiana składu śliny oraz jej coraz mniejsze wydzielanie. To ona natomiast odpowiada za stałe nawilżanie i dostarczanie wapnia. Z tego też powodu starszym osobom zaczynają doskwierać dolegliwości związane z chorobami przyzębia. W takiej sytuacji należy sięgnąć po pastę do zębów wzbogaconą o nadtlenek wapnia, która to pomoże w likwidowaniu bakterii odpowiedzialnych za powstawanie płytki nazębnej oraz remineralizacji szkliwa. Przed wypluciem pasty dobrze jest ją potrzymać jeszcze przez chwilę w ustach. Dzięki temu zafundujesz swoim zębom coś w rodzaju “odżywczej kąpieli”.

Pasty do zębów wrażliwych Znasz ten krótki, przeszywający ból zębów w kontakcie z ciepłymi, zimnymi, kwaśnymi lub słodkimi pokarmami? Jeśli tak, to musisz zaopatrzyć się w pastę dedykowaną zębom wrażliwym. Odsłonięte szyjki zębowe są często powodem wspomnianego bólu. W takiej sytuacji należy zadbać o to, aby nie używać past ściernych, natomiast takich, które zawierają w swoim składzie środki blokujące kanaliki zębinowe, których zamknięcie spowoduje zniesienie bólu.

Pasta to nie wszystko Pamiętać należy, że nawet najlepsza pasta nie pomoże, jeśli technika oraz częstotliwość mycia zębów kuleje. Z tego też powodu warto zwracać na ten element szczególną uwagę!

 

Zapraszamy!