<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=200528320405620&ev=PageView &noscript=1"/>

Czy o zęby mleczne należy dbać?

06-03-2018 r.

Wiele osób uważa, że skoro zęby mleczne i tak wypadną, to nie należy zbytnio się nimi przejmować, a nawet można dzieciom zaoszczędzić nerwów i zrezygnować z wizyt u dentysty. Nic bardziej mylnego!

W ostatnim czasie na adres biuro@haldent.pl otrzymaliśmy wiadomość od ojca 4-letniej córeczki z pytaniem, czy w tym wieku należy leczyć próchnicę. Wielu z rodziców nie zdaje sobie sprawy, jak ważnym jest dbanie o zęby mleczne swoich dzieci i jak poważne mogą być konsekwencje wynikające z ich bierności.

Dlaczego warto dbać o mleczaki? Przebieg próchnicy w zębach mlecznych odbywa się zazwyczaj szybciej niż w zębach stałych. Przyczyną tego jest fakt, że pierwsze zęby są mniej zmineralizowane niż zęby stałe, co przekłada się na większą podatność na próchnicę. Zaawansowane, głębokie ogniska próchnicy mogą stać się w krótkim czasie od powstania ubytku źródłem przykrych dolegliwości bólowych. Zignorowanie tego problemu może skutkować tworzeniem się ropnych stanów zapalnych o bardzo poważnych konsekwencjach. Z tego względu należy w szczególności przykładać dużą wagę do higieny jamy ustnej naszych pociech oraz wizyt kontrolnych.

Po co dbać, skoro i tak wypadną? Przedwczesna utrata zębów mlecznych może przyczynić się do wad zgryzu – mówi lek.dent. Agnieszka Trzepatowska, pracująca w gabinecie HALdent. Żuchwa oraz szczęka nie będą miały czasu na prawidłowy rozwój, co skutkować może tym, że wyrzynające się zęby stałe nie będą posiadać dostatecznej ilości miejsca do prawidłowego rozwoju. Zdarza się, że do gabinetu trafiają dzieci z bardzo złym stanem większej ilości zębów, które niestety należy usunąć. Takie braki w uzębieniu stają się powodem poważnych wad wymowy, które nawet po wyrośnięciu zębów stałych wciąż mogą się utrzymywać i wymagać długotrwałej pracy z logopedą.

Jak dbać o zęby mleczne? Najważniejsze jest utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej jeszcze zanim pojawią się pierwsze zęby. Pomoże w tym nasączony letnią, przegotowaną wodą gazik. Wraz z pojawieniem się pierwszych zębów przychodzi czas na wyposażenie się w zakładaną na palec silikonową szczoteczkę. Kolejnym etapem będzie miękka szczoteczka z małą główką. Warto również wspomnieć o potrzebie odwiedzania gabinetu stomatologicznego jeszcze wtedy, gdy wydawałoby się to zupełnie niepotrzebne. Wizyty adaptacyjne w gabinecie mają za zadanie nie tylko oswojenie dziecka z gabinetem, ale także uświadomienie rodziców w zakresie higieny jamy ustnej dzieci. Dzięki temu, rodzic 5 latka nie będzie miał wątpliwości co zrobić, kiedy zaobserwuje pierwsze oznaki próchnicy.

Główne grzechy rodziców, które mają negatywny wpływ na zęby ich dzieci to…

  • Nieregularne mycie zębów, przyczyniające się do wpojenia dziecku złych nawyków higienicznych.
  • Pozwalanie na dietę bogatą w cukier.
  • Jedzenie po wieczornym szczotkowaniu zębów.
  • Picie na noc mleka lub słodzonych napojów.
  • Brak kontroli rodzica nad prawidłowym szczotkowaniem zębów.
  • Używanie tej samej szczoteczki przez zbyt długi czas (warto wymieniać ją raz na 2-3 miesiące oraz po każdej chorobie infekcyjnej dziecka).
  • Oblizywanie smoczków lub łyżeczek, przez co przenosimy bakterie do jamy ustnej dziecka.
  • Brak wizyt kontrolnych. Próchnica atakuje zęby mleczne niezwykle szybko, dlatego warto odwiedzać dentystę co 3-4 miesiące.

Jak leczy się zęby mleczne? Pierwszym etapem w przypadku próchnicy powierzchownej, jest wygładzenie szorstkich powierzchni zębów tak, aby zmniejszyć retencję płytki nazębnej. W przypadku próchnicy początkowej, która jest jeszcze procesem odwracalnym, można zastosować związki fluoru, których działanie polega na tzw. remineralizacji (zabieg ten czyni szkliwo bardziej odpornym na działanie bakterii).

W przypadku rozległych ognisk próchnicy, a także w sytuacjach trudnej współpracy z pacjentem należy rozważyć wykonanie zabiegu “impregnacji zębiny”, zwanego popularnie “lapisowaniem”. Zabieg ten ma na celu zahamowanie procesu próchnicowego, jednak nie jest on trwały i powinno się go powtarzać co 6 miesięcy. W przypadku dobrej współpracy z Pacjentem zachęcamy do preparacji ubytków wraz z założeniem wypełnienia. Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym będzie zupełnie bezbolesny i nie będzie przyczyną przykrych wspomnień z pobytu w naszym gabinecie.

Zapraszamy!