<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=200528320405620&ev=PageView &noscript=1"/>

7 sprawdzonych rad – jak przygotować dziecko do wizyty adaptacyjnej?

27-09-2017 r.

Chociaż trudno w to uwierzyć, to widok dentysty i gabinetu stomatologicznego coraz rzadziej powoduje stres u najmłodszych pacjentów. Wystarczy kilka prostych zasad, aby wizyty przebiegały bez najmniejszego nawet grymasu na twarzy.

Strach ma wielkie oczy 😉

1. Porozmawiaj z dzieckiem przed wizytą czym zajmuje się lekarz dentysta. Dziecko należy oswoić. Najlepiej rozpocząć ten proces już kilka tygodni wcześniej. Opowiedz dziecku o tym czym zajmuje się dentysta. Dobrym pomysłem będzie również wspólne zbadanie stanu uzębienia ulubionej maskotki, a nawet drugiego rodzica. W ten sposób dziecko zobaczy, że na miejscu nie czeka go nic, czego należy się bać.

2. Nie zostawiaj wizyty na ostatnią chwilę. Odpowiedni czas to 2-3 rok życia. Dziecko z reguły nie posiada wtedy jeszcze żadnych problemów wymagających interwencji. Jest jednak wystarczająco rozwinięte, aby zapamiętać wrażenia, jakie będą mu towarzyszyć podczas obecności w gabinecie. To idealny czas na zaznajomienie dziecka z widokiem gabinetu, jego wyposażeniem, lekarzem i asystentkami. Dobrym pomysłem będzie także pokazanie dziecku jak dzielny jest mama i tata, którzy z uśmiechem na twarzy zasiadają w fotelu.

3. Pora dnia ma znaczenie! Każdy może mieć gorszy dzień. Dla rodziców nie jest żadną tajemnicą, że dziecko potrafi mocno dać w kość kiedy jest śpiące. Pamiętaj, aby zaplanować wizytę wtedy gdy dziecko jest wypoczęte (tuż po spoczynku nocnym lub dziennym).

4. Wizyta to nic wyjątkowego! Po prostu: dzień jak co dzień. Nie sprawiaj od rana wrażenia poddenerwowanego. Nie mów też dziecku, że na pewno nic go nie będzie boleć. W ten sposób niepotrzebnie wywołujesz do tablicy negatywne emocje. Nie możesz mówić dziecku, że zupełnie nic nie poczuje, ponieważ jeśli dziecko odczuje nawet lekki dyskomfort uzna, że nie może mieć do Ciebie więcej zaufania. Jeśli dziecko samo zapyta, czy to będzie bolało, to wiele lepiej powiedzieć, że tatusia nigdy nic nie bolało, a wizyt u dentysty wręcz nie może się doczekać! Zastanów się także, czy Twoja obecność w gabinecie podczas badania będzie konieczna, pomocna, czy też zbędna. W miarę możliwości uczmy dzieci samodzielności. W gabinecie nie ma prawa stać mu się żadna krzywda.

5. Wybierz odpowiedni gabinet i właściwego dentystę. Nie każdy dentysta dobrze sprawdza się w kontaktach z dziećmi. Wizyty najmłodszych muszą przypominać świetną zabawę. Przy umawianiu wizyty podaj wiek pacjenta i nie zapomnij wspomnieć że będzie to pierwsza wizyta, personel pomoże wybrać do tego zadania odpowiedniego specjalistę. Szczęściu trzeba pomóc, dlatego lekarz na pewno zmotywuje małego pacjenta do wytrwałości obietnicą drobnego upominku na koniec wizyty.

6. Zabieraj dziecko na wizyty kontrolne nie rzadziej niż co 3-4 miesiące. W ten sposób widok gabinetu i lekarza przestanie być dla niego nowy i niepokojący. Każda kolejna wizyta będzie coraz mniejszym zaskoczeniem. Co więcej regularne kontrole pozwolą zapobiec poważnym zabiegom w przyszłości oraz towarzyszącemu im dyskomfortowi.

7. Dbaj i przypominaj dziecku o potrzebie higieny jamy ustnej. Odpowiednia profilaktyka, zamieni wizyty u dentysty w formalność. Dzieci to doskonali naśladowcy. Widząc, że poświęcasz higienie dużo uwagi zaszczepisz w nim poczucie obowiązku. Mycie zębów może stać się powodem do wspólnej zabawy. Pamiętaj o systematyczności i konsekwencji.

Zdrowie jamy ustnej a ciąża

 

Zapraszamy!