<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=200528320405620&ev=PageView &noscript=1"/>

Nieświeży oddech. Jak mu zapobiegać?

02-02-2018 r.

Jak wynika z badań nieprzyjemny zapach z ust jest jednym z najbardziej wstydliwych i najczęściej z występujących problemów stomatologicznych. Ucierpieć może na tym nie tylko życie towarzyskie, ale także zawodowe. Gdzie leży przyczyna oraz jak radzić sobie z tym problemem? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Najczęstsze przyczyny nieświeżego oddechu
Na pewno część z Was zna z reklam fachową nazwę nieświeżego oddechu, jaką jest halitoza. Niestety, nie ma co ukrywać, że najczęściej przyczyną nieświeżego oddechu jest zaniedbywanie codziennej higieny jamy ustnej. Przede wszystkim mowa tu o nieusuniętych resztkach pokarmowych, które stanowią dla bakterii beztlenowych produkujących brzydko pachnące związki siarki oraz grzybów doskonałą pożywkę.

 

 

Nieświeży oddech może świadczyć także o poważnej chorobie!
Jeśli odpowiednia higiena jamy ustnej nie pomaga w walce z nieświeżym oddechem, to najprawdopodobniej przyczyna leży gdzie indziej i może być o wiele bardziej poważna niż może się nam wydawać. Dolegliwości te mogą wynikać z problemów laryngologicznych (migdałki, zatoki, gardło). Wszystko przez zwiększoną ilość wydzieliny, która sama w sobie jest sprzyjającym środowiskiem do rozwoju bakterii. Dochodzi wtedy często także do zaburzenia produkcji śliny, której jednym z zadań jest wypłukiwanie resztek jedzenia z naszej jamy ustnej.

Innymi czynnikami wpływającymi na pracę ślinianek są papierosy, niektóre leki na nadciśnienie, problemy hormonalne, a nawet długotrwały stres. Poza tym brzydki zapach z ust może świadczyć o problemach z nadkwasotą, wrzodami żołądka, a w skrajnych przypadkach winnym może okazać się nowotwór. Jesteśmy jednak przekonani, że problemy naszych pacjentów są o wiele bardziej prozaiczne i wystarczy kilka poniższych porad, aby pozbyć się problemu raz na zawsze.

 

 

Jak zapobiegać nieświeżemu oddechowi?
Najlepszą rzeczą jaką możemy zrobić dla dobra naszego oddechu będzie regularna higiena jamy ustnej. Najlepiej myć zęby po każdym posiłku. Należy pamiętać, że mycie zębów powinno zawierać w sobie nie tylko ich szczotkowanie, ale także używanie płynu do płukania oraz nici dentystycznej. Szczególną uwagę poświęcić należy językowi. Na jego tylnej części, a w szczególności na widocznym nalocie bardzo chętnie rozmnażają się bakterie.

Nie zawsze mamy warunki do przeprowadzenia pełnej hignienizacji. Właśnie na takie okazje zawsze powinniśmy mieć przy sobie bezcukrowe gumy do żucia, bądź odświeżające oddech cukierki ziołowe.

 

 

Czy dieta ma znaczenie?
Wielbiciele naturalnych sposobów mają pełne pole do popisu. Działanie antybakteryjne posiada m.in. cynamon, kardamon, natka pietruszki, kmin, oraz koper. A skoro już przy jedzeniu jesteśmy warto zwrócić uwagę, że niektóre potrawy w szczególnym stopniu wpływać mogą na jakość naszego oddechu. Na myśl przychodzi od razu czosnek i cebula, jednak przykłady te można mnożyć. Jeśli przyczyną nieświeżego oddechu są problemy trawienne, to należy zadbać o dietę bogatą w błonnik. Dzięki temu na bieżąco będą usuwane z naszego organizmu toksyny, których nadmiar może prowadzić do wspomnianych dolegliwości.

Odwiedzaj dentystę!
Pamiętać należy także o regularnych wizytach u dentysty. Mowa tu zarówno o wizytach kontrolnych, jak i tych będących kontynuacją leczenia. W wielu przypadkach pacjenci wychodzą z założenia, że jeśli ząb przestał boleć, to najwidoczniej nie ma już potrzeby wizyty w gabinecie. Nic bardziej mylnego!

Do czego może doprowadzić nie reagowanie na nieświeży oddech?
Jeśli nie przeszkadza Ci przykry zapach z ust, to może zrobi na Tobie wrażenie fakt, że zalegające resztki doprowadzić mogą w krótkim czasie do chorób dziąseł i próchnicy, a tego lepiej uniknąć.

 

Zapraszamy!